TARAKI alkaa tänä vuonna tiedottamaan raadin kokouksissa tehdyistä päätöksistä nettisivujen kautta. Ainakin alkuun käytäntö toimii niin, että raadin kokousten pöytäkirjoista poimitaan tärkeimmät kohdat ja kaikki päätökset. Käytäntö on kehityskelpoinen ja palautetta saa laittaa osoitteeseen jaana.rantakari(at)tut.fi. Tulevaisuudessa pöytäkirjatiivistelmät ilmestyvät nettisivuille (toivottavasti :) vähän nopeampaan tahtiin kokouksen jälkeen, kuin nyt.
Pöytäkirjat löydät oikealta valikosta kiltaosiosta.
TTY:n maa- ja pohjarakenteiden laitos ja Ratahallintokeskuksen alainen RHK-Akatemia järjestävät vuoden 2007 aikana kattavan rautatiesuunnittelun erityisopintojakson, jonka laajuus on 15 op (n. 9 ov).
Koulussamme perustutkintoa suorittaville opintojakso on ILMAINEN, joskin siihen osallistuminen edellyttää vahvaa sitoutumista kurssin suorittamiseen kokonaan. Ensimmäiseen seminaaripäivään osallistuminen ei kuitenkaan edellytä koko kurssin suorittamista, joten mikäli kiinnostusta riittää, mutta työmäärä epäilyttää, voi päätöksen sitoutumisesta tehdä vasta tuon päivän jälkeen. Seminaaripäiviä on 12, joista noin puolet on TTY:llä, loput pääkaupunkiseudulla.
Ilmoittautuminen päättyy 7.2. ja ensimmäinen seminaaripäivä on 14.2 (TTY:llä).
Lisätietoja ja ilmoittautumislomake:
RAUTATIESUUNNITTELUN ERIKOISOPINTOJAKSO 2007
Nyt toteutettavan erikoisopintojakson laajuista rautatiesuunnittelun koulutuspakettia ei tule lähivuosina olemaan valtakunnassa tarjolla. Tartu siis tilaisuuteen nyt kun se on käsillä ja vieläpä täysin ilmaiseksi!
Nyt tulee elämäsi tilaisuus hankkia itsellesi kesätyö ja muutakin tietoa rakennusalan yrityksistä! Tiistaina 13.3. klo 12 alkaen Rakennustalon valtaavat yritykset ja opiskelijat, jolloin väistämättömänä seurauksena on paljon hyvinvointia raksateekkareille ja -fukseille. Täältä irtoaa niin haalariharjoittelu- kuin dippatyöpaikkojakin. Be there!
Ilmoittautuminen kiltahuoneella. Ensisijaiseti 2. ja 3. vuoden opiskelijoille
Ohjelma
Klo 14.30 Kokoontuminen As Oy Tampereen Charlotan työmaalla, Näsijärvenkatu 1
klo 14.40 työmaan esittely
klo 15.40 siirtyminen elokuvateatteri Plevnaan, jossa elokuva “A Night at the Museum”
klo 18.10 kurkun kostutusta Ravintola Plevnassa
klo 19.10 Tilaisuuden “virallinen” osuus päättyy
TARAKI hakee uusia hallopedeja eli hallinnon opiskelijaedustajia osastoneuvoston kokouksiin. Hakemukset pyydetään lähettämään osoitteeseen jaana.rantakari(at)tut.fi mahdollisimman pian. Avoinna on yksi varsinaisen jäsenen ja yksi varajäsenen paikka. Lisätietoja Jaanalta yllä olevasta osoitteesta tai p. 040-7635263.
Killan kyykkäkarsinnat järjestetään keskiviikkona 17.1. klo 14 alkaen. Kerää neljän hengen joukkue ja ilmoittaudu kiltahuoneelle ilmestyvään listaan. Sarjat erikseen fukseille ja teekkareille. Molempien sarjojen paras joukkue pääsee edustamaan kiltaamme akateemisen kyykän MM-kisoihin ilmaiseksi.
Kyykän sääntöjä voi käydä kurkkimassa täältä.
Paikkoja TARAKI:n ulkoexculle Amsterdamiin jäljellä vielä 13 kappaletta. Vielä siis ehtii ilmoittautumaan! Lisätietoja TARAKI:n kiltahuoneelta ja #taraki:ltakin jotaan saattaa irrota.